Lietuviški vardai populiarėja

Komentarai:

1
Petras2009-08-20 11:57
Labai smagu žinoti, kad bent kažkas išlieka...
to nepykit, bet2009-03-11 03:55
"III. Naujieji lietuviški vardai, nepaliudyti istoriniuose šaltiniuose(tai pvz. XX a. pr. sudaryti Gražinos, Aušros, Aušrinės, Mildos, Ąžuolai, Ryčiai ir t.t. , ir dabartinė kūryba - Smiltės, Rusnės, Vakarės, Sniegės ir pan.)"

Jus labai klystate teigdamas, kad tokie vardai kaip Ausra, Ausrine, Rytis ar Vakare yra sukurti tik 20 a.
Ausra, Ausrine, Austra - senoves Lietuviu dievaite kaip ir Medeine, Zemyna, Laima. Rytis ir Vakaris yra du Vejo sunus (kitu dvieju sunu vardai - Pietis ir Siaurys). Dauguma siu vardu isliko populiarus iki siu dienu, kas yra puiku ir sveikintina!

Apie sias mitologines asmenybes galima pasiskaityti M.Gimbutienes knygoje "Senoves lietuviu Deives ir Dievai", taip pat Algirdo Juliaus Greimo "Lietuviu mitologijos studijos".
dėl kazimiero2009-03-06 13:37
Kazimieras - visgi slaviškos kilmės vardas :). kaz- iš slav. kazati reiškia "sakyti", o meru "garsus", taigi išeitų "didžiakalbis, iškalbingas".
O Jonas - hebrajiškos kilmės, iš Johanan - "Jahvė išklausė, t.y. Dievas maloningas".

www.day.lt yra daug vardų reikšmių, ne visos visiškai atitinka Kuzavinio ir Savukyno žodyną, bet labai panašiai.
nepykit, bet2009-03-06 13:25
kaip mažai, pasirodo, žinoma apie lietuvių kalbos istoriją... jokiu būdu lietuvių kalba ne seniausia iš indoeuropiečių kalbų, kaip kažkas čia pateigė :). Ji laikoma mažiausiai pakitusi ir todėl tam tikrais aspektais artimiausia prokalbei iš GYVŲ šiuolaikinių indoeuropiečių kalbų...
O kalbininkai Kuzavinis ir Savukynas, išleidę lietuvių vardų kilmės žodyną, lietuvių vartojamus vardus skirsto pagal vartojimo Lietuvoje amžių į I. Senuosius lietuviškus (baltų); II. krikštavardžius (tai įv. kilmės (hebrajų, graikų, lotynų ir t.t.)krikščioniški vardai, priimti ir sulietuvinti lietuviams krikštijantis; III. Naujieji lietuviški vardai, nepaliudyti istoriniuose šaltiniuose(tai pvz. XX a. pr. sudaryti Gražinos, Aušros, Aušrinės, Mildos, Ąžuolai, Ryčiai ir t.t. , ir dabartinė kūryba - Smiltės, Rusnės, Vakarės, Sniegės ir pan.) na ir IV. naujieji skolintiniai vardai - tai visa "egzotika", bet ji turi tendenciją tapti įprastybe, tad ir koks Iglesias visai gali tapt lietuvišku vardu (tik jo rašybą reiktų sulietuvinti:). Taigi, paskaitykit, kam įdomu ir kas vardą vaikučiui renkat, būtent šį žodyną, ten ir reikšmės surašytos, ir įvadinis straipsnelis parašytas, ir rinkim kuo daugiau pačių seniausių lietuviškų - BALTIŠKŲ - vardų, nes kas gi kitas be mūsų ir braliukų latvių juos išsaugos?
Jonas yra krikčioniškas vardas2009-03-04 15:43
Į Lietuvą šis vardas atėjo kartu su kričionybe.Jonas žinomas vardas įvairiose tautose - Džionas,Ivanas...
jonas2009-03-03 20:36
kokios "kilmės" tada Jonas???
O koks tamstai juokas iš Brunono?2009-02-24 10:29
Reikia manyti jis nebuvo lietuvis,nes atkeliavo į Lietuvos žemę pas karalių Metimerą,bet kaip svetimšalis buvo sučiuptas ir gavęs per galvą nukeliavo į Dangų.Iš šio įvykio aprašymo liko pirmą kartą istorijoje paminėtas Lietuvos vardas,nors baltų gentys jau nuo neatmenamų laikų gyveno areale tarp Volgos ir Vyslos,kitų teigimu iki Oderio.Tiksliausiai tai ištyrinėjo ir aprašė gerai žinoma archeologė Gimbutienė
O dar galiu pridurti,kad iki šių dienų gyvas išliko net vardas[ir žmogus]Jogaila,nors istorinis mūsų Jogaila,Lenkijos Karalius ne ką padėjo Lietuvai,o daugiau sutrukdė,nes gal tik dėl to LDK netapo Karalyste.Vėliau ne be tų pačių lenkų pagalbos LDK buvo suskaldyta.
O Brunonas?2009-02-24 08:48
Brunonas, Bonifacas? Ir juokais, ir rimtai.
lietuviai nerastų savo išskirtinumo,bet kiti2009-02-24 01:13
visai nieko nerastų.Gal tie mokslo vyrai nebuvo kvialiai,jei suprato,kad pati seniausia indoeuropiečių kalba buvo lietuvių.Vadinasi,kad ir kaip į gylį nueisi lietuvių kalbą tikrai rasi.Tik nenorėk rasti tokios,kokia šiandien kalbam,rašos,skaitom.Geriau paklausk kalbininkų,kad ir prof.Zinkevičiaus,viska tau išaiškins.O dar geriau perskaityk jo parašytą dvitomį lietuvių kalbos istorija,tik bijau kad nieko nesuprasi.
jonas2009-02-21 23:20
Teigti, kad „Jonas“ nėra lietuviškas vardas nėra visiškai teisingai, nes tuomet jo „lietuviškumo lygis“ visai nesiskirtų nuo, tarkim „Ivano“ ar „Hanso“. O tai jau būtų absurdas. „Tikros“ lietuvybės ieškotojams pravartu būtų nepamiršti, kad anksčiau ar vėliau prieitume indoeuropiečių prokalbę ir ten nerastume savo išskirtinumo. O ko tikrai nereikėtų daryti, tai krikštyti savo vaikų Čarlzais, Deivydais, Hjū, Venediktais, Žoromis ir panašiai, bet Karoliais Dovydais, Benediktais (nebent iš grekonų geldos būtumėte)
Vaclovas2009-02-21 22:12
Įdomus sumanymas - krikščionybės priartėjimą prie Lietuvos pagerbti nekrikščioniškais vardais. Vakarietiškos kultūros tautose paprastai išsiverčiama su krikščioniškais ar apskritai bibliniais vardais, tinkamai pritaikytomis tos tautos kalbai formomis. Be abejo, tinka ir daugelis prasmingų lietuviškos kilmės vardų. Tada prie Krikšto ar Sutvirtinimo parenkamas ir šventojo globėjo ar globėjos vardas (Aldona Ona, Kęstutis Kazimieras), bet nereikėtų vaikytis kuo keistesnių vardų. Jie vaikui paaugus gali tapti visiškai neparankūs.
Turbūt tik per nesusipratimą kai kurie tėvai parenka savo vaikams tradicinių vardų angliškas, itališkas, prancūziškas, ispaniškas formas, pvz., Deividas (Dovydas), Džordana (Jordana), Žana (Jonė), Inesa (Agnietė). Turbūt jau daugelis žino, kad ispaniška Gitana nereiškia nieko kito, kaip tik Čigonę...
cc :)2009-02-21 19:08
Lietuviški vardai yra Judita, Gitana, Regina, Viktorija, Ninel ir t.t.Vyrų: Petraz- Mačys ir kt.
LXX2009-02-21 19:02
labai daug vardų yra krikčioniški 2009-02-21 14:22
Jonas,Antanas,Povilas,Paulius,Ona,Magdalena,Juozas,Juozapas,Genovaitė,Genutė,Matas,Kazimieras.

Visi šitie vardai yra tautiški, o ne krikščioniški, bolševikiški ar musulmoniški. Tik jie - ne mūsų tautos.
bičiuliui Netimierui2009-02-21 18:58
Nežinau, ką myli Netimieras, bet Kazimiero pirmoji dalis (remiantis Tamstos metodika)turėtų reikšti ožką?
Netimieras2009-02-21 15:32
Kazimieras savo kilme yra baltų vardas, bet kunigaikštis Kazimieras tapo šventuoju tai ir vardas tapo krikščioniškas. Reiškia žirgų mylėtojas.
Ligija2009-02-21 14:45
Tautiškų vardų nereikėtų supriešinti su krikščioniškais. Jie jau priimti Lietuvoje kaip savastis, ir šventieji globėjai Danguje yra labai gerai, kai turimi.
:?2009-02-21 14:43
Tik nereikia pernelyg susireikšminti. Jonas - vardas paplitęs ir mėgiamas, tad jo nelietuviška kilmė nėra tokia jau savaime suprantama.
labai daug vardų yra krikčioniški2009-02-21 14:22
Jonas,Antanas,Povilas,Paulius,Ona,Magdalena,Juozas,Juozapas,Genovaitė,Genutė,Matas,Kazimieras.
Jonas nelietuviškas vardas.2009-02-21 13:40
Tai kokia tundra reikia būti, kad nežinoti...
1

Jūsų komentaras:

Vardas:
El. paštas:
Svetainė:

BERNARDINAI.LT pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

BERNARDINAI.LT privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.